Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Podívejte se na naše Zásady pro soubory cookie.
Rozumím
Perioperační sestry
Úsměv, bezpečí, kvalita, spolehlivost.
Logo - Brno
Logo - HK
Logo - ČAS
Perioperacni-sestry.cz

Centrální operační sály I FN Brno

Centrální operační sály I (COS I) ve FN Brno byly otevřeny v roce 1992 s využitelnou kapacitou 6 operačních sálů a od 1.1. 1993 bylo postupně do provozu uvedeno 18 operačních sálů. V roce 2009 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce 3 operačních sálů + 1 zákrokového sálu a vzniklo tak 5 nových operačních sálů v rámci trauma programu z evropských fondů. Od července 2009 byl zrekonstruován urgentní gynekologický operační sál pro akutní gynekologickou operativu. Počátkem roku 2010 byl rovněž vybudován nový urgentní sál pro traumatologii. Díky evropské hospodářské pomoci z Norska proběhla rekonstrukce stávajícího operačního sálu pro rekonstrukční chirurgii na sál, který je určen pro operativu s vysokým rizikem přenosu infekce – bariérový sál.

V současné době tvoří celý operační trakt 26 operačních sálů.

COS I zabezpečuje pro zdravotnické útvary kompletní servis zdravotnických služeb v oblastech personálního a technického zajištění operačních výkonů. V oblasti personální zajišťuje COS I dostatečný počet odborně vzdělaného personálu. Jde o tyto kategorie zaměstnanců: všeobecné sestry se specializací perioperační péče (71), všeobecné sestry bez specializace perioperační péče (15), všeobecné sestry se specializací anesteziologicko-resuscitační sestra (43), všeobecné sestry bez specializace anesteziologicko-resuscitační sestra (2), pomocný zdravotnický personál se specializací pro práci na operačním sále (41) a další personál zajišťující organizaci provozu (vedoucí lékař COS I, vedoucí pracovník nelékařských zdravotnických pracovníků, edukační sestra, THP).

Veškerý odborný personál odpovídá za přípravu technického zázemí a vybavení operačního sálu. Jsou to především zdravotnické přístroje pro zabezpečení operačního výkonu, technika pro anesteziologické výkony, dostatek zdravotnického materiálu a dalších prostředků nutných k provedení operačního výkonu.

Z důvodů zajištění kvality organizace práce je vytvořeno 10 stanic dle odborného zaměření chirurgických oborů. K těmto stanicím je přidělen určitý počet operačních sálů, který odpovídá požadavkům na strukturu operačních výkonů tímto oborem uskutečňovaných.

Personál pracuje především v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozvrženými směnami a tím zajišťuje servis pro chirurgické obory nepřetržitě 24 hodin denně.

Fotogalerie

Ing. Jaroslava Jedličková, MBA
Vrchní sestra
COSI FN Brno

Tel.: +420 532 232 981
Mgr. Jana Wischová, Ph. D.
Univerzita Pardubice, Viceprezidentka
EORNA
Tel.: +420 466 037 808
TOPlist